Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Pěší zóna z náhrobků

I na poměry komunistické propagandy to byla šokující drzost. V roce 1987 publikoval časopis Svazu protifašistických bojovníků Hlas revoluce článek tvrdící, že se Reinhard Heydrich narodil jako Žid a původně se jmenoval Süss. To mu ale nebránilo v tom, aby se pustil do vyhlazení vlastního národa. Činil prý tak poté, co si zfalšoval rodný list a zničil další důkazy o svých kořenech: „Lopotně odstranil náhrobek z místa posledního spočinutí své prababičky a postavil tam jiný.“

Tohle bylo moc i na představitele normalizovaného vedení židovských obcí. Protestovali, ale marně. Časopis odmítl uvést informace na pravou míru, přestože jej k tomu (možná jen na oko) vyzval cenzurní úřad. Kopie pamfletu dnes visí na stěně pražské Galerie Roberta Guttmanna, kde je součástí výstavy Labyrintemnormalizace.Židovskáobecjakozrcadlovětšinovéspolečnosti. V efektním bludišti z výstavních panelů s fotografiemi, dokumenty a filmy si tu můžeme připomenout, jak intenzivně židovskou komunitu nenáviděli nejen odbojáři, ale celý komunistický režim.

Ten krátce po sovětské okupaci přijal importovanou tezi KGB, že celé pražské jaro bylo sionistické spiknutí. A že – což na výstavě z dobového vysílání Československé televize taky zazní – se ani není čemu divit, protože Židům se nedá věřit, vždyť jim stejně jako nacistům šlo vždycky o ovládnutí světa a o možnost škodit všem ostatním lidem.

Na výstavě se dá ukázat, jak se…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1614
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte