„Cítím kouř, ale neslyším žádné hlásiče požáru. Děje se něco v domě? Zavolám asi hasiče,“ napsal v naléhavém e-mailu soused všem nájemníkům v naší budově v New Yorku. Přestože to bylo uprostřed pracovního dne a skoro nikdo nebyl doma, do pár minut se ozvala řada lidí: u nás v pořádku. Žádný oheň, kouř ani kysličník uhelnatý. Jak to ale věděli? Mnozí z nich už vstoupili do postmoderní doby ultranapojených „chytrých“ domácností.

Nejen že se na dálku z práce rychle přes aplikaci na mobilním telefonu podívali na stav napojeného detektoru kouře a oxidu uhelnatého a ujistili se, že se u nich nic neděje. Velká část sousedů při pozdějších hovorech ve výtahu (návštěva hasičů byla přece jen velká událost!) navíc přiznala, že používání jednoduchého dětského monitoru se u nich posléze zvrhlo v nákup a instalaci drahé internetové kamery, na kterou spoléhají dodnes. Ta ve vysoké kvalitě do mobilu vysílá, co se děje nejen v dětském pokoji, ale i zbytku bytu – ať jste kdekoli. Mnozí tak sledují, zda si dítě přes den hraje hezky s chůvou. A evidentně kontrolují, jestli se do bytu třeba nevloupal zloděj nebo zda nehoří. A když už jsme u toho, máte také ten ultramoderní termostat, který nejen ovládáte na dálku, ale můžete nastavovat topení z postele nebo než přijdete domů? Termostat sleduje, jak přes den regulujete stupně, vše se naučí a začne organizovat teplotu za vás.

Internetové, přes mobily ovládané byty si pohrávají s umělou inteligencí a nejednoho vizionáře-hračičku to samozřejmě…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte