Muž po padesátce je zvláštní bytost. Svaly slábnou, ego bytní a pocit, že vašim neocenitelným životním zkušenostem by měli všichni naslouchat, vás zaplavuje se stejnou samozřejmostí, jako jste si ve dvaceti udržovali hladinku adrenalinu a testosteronu. S tímhle postižením mužů v důstojných letech se zjevně vyrovnávali všichni tři dosavadní naši prezidenti. Přesto nebyli stejní. A právě rozdíly v té podobnosti jsou inspirativní.

Pokud bych na hodinu přijal pravidla „hry na prezidenta“, chtěl bych jím být jen na jedno volební období. Svůdnost přizpůsobovat to, co říkáte a děláte, šanci být zvolen podruhé, je příliš velká. V tomto směru jsou muži slabé bytosti. Zadruhé bych se ptal, v čem mohu být v té funkci užitečný. Jistě lze zasahovat do každodenní politiky, ale s ohlédnutím na posledních dvacet pět let mi nepřijde, že by to něco významného přineslo. I to velení armádě je jaksi „pro forma“. Prezident je totiž především ten, kdo zvýrazňuje některé rysy národní kultury a povahy. S každým novým prezidentem se tvář Česka měnila, morfovala podle jeho rysů. Všechny ty tři tváře v nás jsou, ale je na prezidentovi, jakou nám ostatním nabídne, abychom se s ní ztotožnili.

I to velení armádě je jaksi „pro forma“.

Tweetni to

Proto bych se jednoznačně soustředil na tu tvář současnosti, kterou jako bychom málo vnímali. Někdy okolo roku 2010 části naší společnosti došlo, že očekávat změnu poměrů výhradně od politiky je marnost. Na scéně se vynořili exoti z…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Feřtek

externí redaktor, respekt.cz

fertek300.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte