Zasedání předsednictva ČSSD
Jeroným Tejc • Autor: Milan Jaroš

Jedním ze smutných projevů pokleslosti zdejší politické debaty v posledních letech jsou útoky na nevládní organizace. Štafetu nenávisti kdysi zvedl Václav Klaus proslulý odporem k občanské společnosti, za jeho časů šlo ovšem spíše o folklor kovaného ideologa pravice. S uprchlickou krizí a celkovou radikalizací společnosti se ale nevládky staly jedním z oblíbených terčů obránců tradičních hodnot podobně jako třeba intelektuálové, média nebo politická korektnost.

Pokušení naposledy neodolal neúspěšný kandidát na prvního místopředsedu ČSSD Jeroným Tejc, když minulý pátek v projevu na sjezdu strany prohlásil, že nevládky by neměly dostávat peníze od státu. Je to pozoruhodně nesmyslná rétorika. Nevládky neparazitují na státu, ve skutečnosti dělají spoustu práce za něj.

Reklama
Reklama

V tomhle čísle to dobře ilustruje rozhovor Kateřiny Mázdrové s ředitelem organizace Asistence, o. p. s., Erikem Čiperou (přečtěte si na str. 46–50). O to, aby lidé s postižením mohli žít co nejnormálnější, samostatný život, by se měl primárně starat stát. A pokud k tomu chybí ve společnosti potřební asistenti nebo tomu brání stávající zákony, je věcí politiků a úředníků, aby situaci změnili.

I_obalka_R11_oprava1

V Česku se o obojí stará „nevládkář“ Čipera (a řada jeho kolegů). Začal vozit politiky na vozíku po městě, aby si dokázali představit nástrahy života s handicapem. Rozjel velkou a viditelnou kampaň, která dokázala k asistování postiženým přitáhnout mladé lidi. A prolobboval do návrhu novely zákona o sociálních službách paragraf, který umožňuje asistenci proplácet do vyšších částek.

Nejen v sociálních službách, ale i v dalších oblastech jsou nevládní organizace nositelem společenských inovací a pomáhají společnosti měnit se k lepšímu. Samozřejmě občas může být jejich hlas příliš novátorský, snadno se s těžkopádným, účelovými zájmy ovládaným či konzervativním státem dostanou do sporu. Ale to určitě není důvod, proč by z nich měli politici dělat veřejné nepřátele a odstřihávat je od financí.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

příjemné čtení vám přeje

Petr Třešňák,
zástupce šéfredaktora

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte