Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Chceme vytvořit právní nejistotu

Thomas Pogge usiluje o to, aby se vlády a firmy musely za emise zodpovídat u soudů

thomas pogge, 11.10.2011
Thomas Pogge • Autor: Matěj Stránský

Je profesorem filozofie a mezinárodních vztahů na Yaleově univerzitě a uznávaným expertem nejen na Immanuela Kanta, ale také na globální nerovnost, chudobu, mezinárodní daňový systém a další aspekty současného globalizovaného světa. V poslední době je Thomas Pogge, původem Němec, znám také jako jeden z tvůrců tzv. principů z Osla, podle nichž musí státy, firmy i jednotlivci jednat tak, aby to vedlo ke snížení emisí skleníkových plynů, jinak porušují existující zákony.

Hledáte cestu, jak bránit nezodpovědné klimatické politice pomocí soudů. Bude potřeba nějaký speciální mezinárodní soud?

Ne. Když jsme principy z Osla vytvářeli, začali jsme otázkou: Jaké závazky se států týkají již dnes? Státy tvrdí, že žádné. Pokud by to byla pravda, bylo by naprosto legální dále zvyšovat koncentrace skleníkových plynů v ovzduší, což v konečném důsledku způsobí smrt milionů lidí. Taková politika je ovšem porušením současného pojetí lidských práv, porušením mezinárodního práva a zákonů, podle kterých nesmím způsobit druhému osobní ani majetkovou újmu (tzv. tort law). Tvrdíme tedy, že existující právo a jeho nástroje postačí.

Jak ale chcete dosáhnout toho, aby se tím někdo řídil?

Právo musí být neustále interpretováno. A k tomu čerpáte z několika zdrojů: precedenty nebo tzv. opinio juris, názor význačných právníků. Jejich názor může být formulován třeba v článcích v odborném tisku; a o to se snažíme.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte