41-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Češi měli vždy tendenci vnímat politiku černobíle, tedy jako prostor, kde se zlo střetává s dobrem. Taková optika vzbuzuje dojem, že výběr má být vlastně jednoduchý: tohle je padouch a tohle hrdina. Takže přece musí být všem jasné, kdo má zvítězit a kdo prohrát. Jenže to je pohled teoretický, pohled lidí, kteří politiku sledují buď moc, nebo naopak velmi málo. Další úspěch hnutí ANO ve volbách ukazuje, že jeho zakladatel, šéf a hlavní sponzor Andrej Babiš se mění ve fenomén, který jsme tu od začátku devadesátých let neměli. A jeho pokračující spanilou jízdu nelze vysvětlovat tím, že si všechny koupil, nebo tím, že je prostě spasitel. Realita je mnohem složitější, což naznačují i výsledky ostatních uskupení a kandidátů.

Hlavně klídek

Česká společnost momentálně čelí dvěma nebezpečným proudům: jeden by se dal nazvat relativizací a druhý destrukcí. Ten první nejvýrazněji reprezentuje již zmiňovaný Andrej Babiš, tedy politik, který nám svým příběhem, ale i svými slovy říká, že úspěšný lze být za všech režimů, stačí neřešit takové maličkosti, jako jsou hodnoty či principy. Ty jen brzdí člověka v rozvoji a brání mu pružně měnit směr.

Tento přístup je svým způsobem s demokracií kompatibilní, a když jsou klidné časy, dokonce si ani nikdo nemusí všimnout, že je nějaký problém. V komplikovanějším období to však začíná dřít, protože najednou nejde jen „přežívat“, politici musí ukázat, kde stojí. V takovou chvíli se vyjevuje jejich podstata a Babiš nám ji už mnohokrát…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte