38-kom-lex
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Andrej Babiš je chybou v systému. V tom je třeba mu dát zapravdu, i když s trochu jiným vysvětlením, než jaké nabízí on sám. Není chybou proto, že by byl lepší, slušnější, chytřejší atd. než ostatní (což jsou jeho vysvětlení), ale proto, že je chybou v demokratickém systému, který musí stát na rovné politické soutěži. A těžko může někdo konkurovat politické firmě, která vlastní nejvlivnější média a navíc ještě disponuje hotovostí, za niž si může pořídit téměř cokoli. Je to jako v boxu, kde máte různé váhové skupiny: šampion z lehké muší váhy jen těžko porazí šampiona z kategorie supertěžké. Prostě nemají stejné výchozí podmínky.

Poslanci minulý týden schválili, že členové vlády už napříště nebudou moci vlastnit média a jejich firmy nebudou mít nárok na státní dotace. Podle mnohých je to nesmysl, či to dokonce Babišovi pomůže. Je to ale opravdu tak?

Pět ale

Věnujme se hlavně pěti argumentům, které proti přijetí zákona padaly. 1. Je neférové měnit pravidla v průběhu hry. 2.  Zákon míří jen na Babiše. 3. Zákon bude velmi snadné obejít. 4. Babišovi to pomůže, protože se proti němu spikly tradiční strany. 5. Zákon brání úspěšným lidem a podnikatelům vstupovat do politiky.

První argument neplatí z jednoduchého důvodu. Politika je „hra“ nekonečná, není tu přestávka či nějaké období, kdy se o ničem nerozhoduje. Tudíž každá změna se odehrává v průběhu hry. Navíc se vše mění a vyvíjí, takže je nutné reagovat na nové podněty. Když už jsme jednou využili sportovní…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte