52A_R36_2016
Kterou z 18 kvadrilionů planet si vyberete?

Veletrh videoher E3 v Los Angeles, na kterém největší studia představují hráčům z celého světa své plány, je stálicí herního průmyslu. Předloňský, dvacátý ročník byl ale v něčem nový: poprvé se na něm představila nezávislá hra, která nebyla dílem žádné ze zavedených firem. Její hlavní autor, usměvavý irský třicátník Sean Murray, navíc nesliboval střílečku ani strategii, ale zcela nový zážitek: virtuální prostor, kde bude osamělý hráč moci objevovat celý vesmír.

K dispozici bude mít nepředstavitelných 18 kvadrilionů – tedy miliard miliard – planet. Prostor, který by všem lidem na světě trvalo zkoumat stovky miliard let. Na všech planetách bude navíc možné přistát a zkoumat faunu a flóru, která nebude nikde úplně stejná. Hráči i herní novináři k odvážným slibům přistupovali s ostražitostí. Přesto převládalo nadšené očekávání, které se stupňovalo až do srpna 2016, kdy hra pojmenovaná No Man’s Sky vyšla.

Sny hráčů, jež Murray a jeho kolegové živili, se však nenaplnily. Zážitek z ohromného vesmíru kazí technické problémy, nepohodlné ovládání i nepříliš rozmanité prostředí. Pořád se sice jednalo o nadprůměr – jenže hra vybudila tak nerealistická očekávání, že následné zklamání udělalo z No Man’s Sky propadák roku. Fanoušci začali tvůrce obviňovat z megalomanství a na trhu, který je na ohlasy z internetových fór mimořádně citlivý, dokonaly neúspěch rychle klesající prodeje.

Přesto je No Man’s Sky v něčem přelomový. Patří mezi takzvané hry s otevřeným světem: na rozdíl od…

I_obalka_R36_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte