33-obal
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Některé věci člověk ani nepotřebuje vidět. Třeba když se první dáma obleče do nadměrných maskáčů a začne pózovat s granátometem u brady. Zvědavost pak o něco vzroste, když média vysvětlí, že jde o víc než demonstraci nové záliby manželky hlavy státu ve zbraních. Jde o vzkaz občanům. Vzkaz, který srozumitelněji – tentokrát už jen ústně – vyslal do éteru prezident: situace je vážná, hrozí teroristické útoky a Češi by se měli vyzbrojit.

Nemálo lidí výzvu pochválilo, protože hrozba terorismu je reálná a lidé mají mít možnost se bránit. Zemanův názor navíc zapadl do chóru hlasů, kterým se nelíbí snaha Evropské unie držení zbraní naopak zpřísnit. Rázem tu tedy máme dilema, o jehož existenci jsme v tradičně málo militarizované zemi neměli tušení: vyzbrojit se, nebo spíš odzbrojit?

Čirý Zeman

Politici mají řadu možností, jak reagovat na zhoršení bezpečnostní situace, pokud něco takového nastane. Mohou vybavit policii většími pravomocemi. Nebo změnit zákon o držení zbraní, například uvolnit podmínky jejich nošení, aby majitele palného arzenálu co nejmíň limitovaly. Oboje předpokládá, že konečné rozhodnutí projde kolečkem expertní oponentury, jež si zaslouží maximální pozornost, pokud jde o bezpečnost a životy. Zbraně totiž mají tu zvláštnost, že přinášejí bezpečí, ale i ohrožení. Tohle ignorovat a jednoduše vyzvat z pozice hlavy státu občany, aby si pořizovali pistole a nosili je při sobě, aby je mohli ve „správný čas“ použít, je vážná a docela riskantní věc.

Pokud…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte