A nyní trocha hospodského tlachání. V pátek se totiž ve sněmovně zase protlačovalo zavedení elektronické evidence tržeb, jíž se zkratkou říká EET a skeptici to krátí na ET, protože jim ten plán přijde jako z jiné planety.

Nemluvíme teď o pravicové opozici, která se Babišově zákonu rozhodla vzdorovat obstrukcemi. Mluvíme o obyčejných konzumentech piva, kteří mají na rozdíl od poslanců hluboko do kapsy.

V rámci boje proti takzvané šedé ekonomice totiž hrozí, že z českých luhů a hájů vymizí tradiční hospody. Pozor, to nejsou vůbec přehnaná slova. Šéf Českého svazu sladoven a pivovarů František Šámal nedávno odhadl, že zavedení EET může redukovat počet zdejších restaurací až o třetinu, což dělá nějakých deset tisíc hospod, především v menších městech a na vesnicích.

Vtip či tragédie je v tom, že když budou hostinští berňáku přiznávat, kolik sudů se u nich skutečně vypilo, a ne jako doteď jen hrubý odhad podle „plotů“ na pijákově lístku, budou muset cenu piva zvýšit minimálně o třetinu. A to ze hry vyřadí většinu hospod s proslulou „desítkou za dvacku“. Když bude na vesnici stát pivo třicet a víc, dá se čekat, že si lidé budou radši domů kupovat levné lahváče.

V chudších regionech se to děje už teď. Ona proslulá česká hospoda, kde se lidé nescházejí jen kvůli pivu, ale hlavně kvůli sobě, na vesnicích začíná scházet na úbytě. Čímž nijak nechceme říci, že by měla sněmovna přestat bojovat proti šedé ekonomice. Pouze chceme říci, že sedět doma sám s lahváčem není žádná…

I_obalka_R02_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1810

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte