American photographer Taryn Simon
Taryn Simon • Autor: Eyevine portraits, Profimedia

Fotila na ústředí CIA, pózovaly jí špičky Ku-klux-klanu, pustili ji na místo, kde je ve Spojených státech uskladněno největší množství jaderného odpadu. Byla s fotoaparátem v jediné legální pěstírně konopí, a dokonce jí dovolili pořídit fotografii rozkládající se mrtvoly ve výzkumném středisku forenzní antropologie, kde se pod širým nebem nachází 75 těl v různých stadiích rozkladu. Umělkyni Taryn Simon se díky vytrvalým telefonátům a mnoha žádostem podařilo s fotoaparátem dostat na mnohá místa, kam je nepovolaným Američanům vstup zakázán. Na jednom místě ji ale odmítli. To když se pokoušela získat povolení fotit v zákulisí zábavního Walt Disney Worldu.

Vyjádření korporace, kterou žádala o vstup při práci na souboru Americký index skrytého a neznámého, bylo natolik vidoucí, že z něj Simon učinila součást výstav. „Zejména v této době plné násilí osobně věřím, že je zvlášť důležité chránit ono kouzlo, jež obklopí hosty, kteří navštěvují naše parky, a jež jim nabízí nikoli nepodstatné představy, k nimž se mohou utéci,“ stálo ve faxu od Disney Publishing Worldwide. Jeho zástupce správně pochopil, že při vhodném použití má fotografie tu úžasnou moc odhalovat pravdu, bořit fantazie a usvědčovat iluze z banality.

Právě na pomezí dokumentární tvorby, umění, žurnalistického přístupu a se smyslem pro precizní rešerše se jednačtyřicetiletá hvězda současné konceptuální fotografie představuje v pražské Galerii Rudolfinum, která aktuálně hostí dosud největší přehlídku její…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte