Těsně před Vánocemi jsem absolvoval rituál, který se opakuje dvakrát do roka a jmenuje se Akademický sněm. Podobně jako vysoké školy je Akademie věd ČR samosprávná organizace, jejímž nejvyšším orgánem je právě sněm, volený z vědeckých pracovníků a mající zhruba stejně delegátů, jako je poslanců v parlamentu. V porevolučních dobách, kdy se část politiků dívala na akademii jako na komunistického pohrobka a krátila jí rozpočet, či ji chtěla rovnou zavřít, bývala jednání sněmu často dramatická. Loni ale oslavila akademie 125 let od svého založení v úplně jiné atmosféře. Vláda je vědě aspoň slovně nakloněna a z projevu jejího místopředsedy Bělobrádka na sněmu byl cítit i normální lidský zájem. Rozpočet akademie mírně roste a k tomu přicházejí další peníze z Evropské unie (které ovšem bude možná problém dofinancovat z místních zdrojů). V poslední době se podařilo dotáhnout pár krásných vědeckých projektů a na další objevy je dobře našlápnuto, o čemž svědčí i nově získané granty od Evropské výzkumné rady. V kontextu překotných politických a sociálních změn všude okolo nás tak dnes působí akademie téměř jako ostrov stability.

Neznamená to, že akademie nemá své problémy. Jak asi ukáže právě probíhající hodnocení ústavů, přes rostoucí počet světově významných pracovišť stále ještě mnoho týmů kope jen v národní nebo v lepším případě mírně přeshraniční lize. Už vidím, jak se příští rok budeme na sněmu hádat, jak hodnocení použít pro více motivující financování ústavů, což se nám…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte