0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura21. 6. 20152 minuty

Slušně, ne sexy

Ach bože. Vždyť jsou skoro nahé,“ zděsila se módní návrhářka Carolina Herrera nad modely z letošního dobročinného plesu Muzea uměleckých kostýmů (Costume Institute Gala), kam si každý bere, co má nejlepšího – například zpěvačka Beyonce přišla v moskytiéře, s pár drahokamy na překrytí těch nejchoulostivějších míst. Byl to ovšem stesk nad tím, že celebrity a ženy obecně se až moc obnažují. „V životě přece musí být nějaké tajemství,“ pravila dále návrhářka redaktorce listu The Washington Times.

Šestasedmdesátiletá Carolina Herrera stěží může říkat něco jiného – je to přebornice v decentnosti. Její móda nic neodhaluje, neprovokuje, a když se hodně odváže, vyjdou z toho béžové šaty s kvítky.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Že starou dámu pobuřují polonahé celebrity, je tudíž logické. Divnější je něco jiného. V The New York Times vyšel zrovna minulý týden článek o děvčatech, která to vidí trochu podobně (Women Who Cover Up /Even as the Temperatures Climb/). Je jim kolem dvaceti a procházejí se po ulicích hipsterské čtvrti Williamsburg v dlouhých v šatech nebo džískách nebo vojenských bundách, i když už je tak teplo, že by jim i babička Herrera dovolila si odložit – ale ony si neodloží. Důvody udávají různé, hlavně ale nehodlají vypadat sexy. Jak řekla jedna z nich: „Oblékat se tak, abych byla přijatá společností a muži – to je směšné.“ Vypadá to, že staré dobré feministické uvažování se znovu hlásí a čtvrtá vlna feminismu mění módu. A že už se nebudeme svlékat, ale oblékat.

Dokonce i v bazénu – už několik firem nabízí stylové plavky, které nejsou sexy, nýbrž slušné. Nejznámější je Rey Swimwear, jejíž heslo zní: Být slušně zahalená je otázka sebeúcty. Když máte respekt sami k sobě, budou ho k vám mít i ostatní.

Nevíme, jak se to vyvine a co se s tímhle trendem stane v Česku – feminismus tu nikdo nemá rád a chlapské kecy bývají adresátkami přijímány jako trochu nedopilovaná lichotka. Ale možná i tady budou místo holé kůže k vidění květované béžové šaty a dlouhé sukně a děvčata a jejich přísné babičky v čele s paní Herrerou si zase jednou budou rozumět.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc