Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Slušně, ne sexy

Ach bože. Vždyť jsou skoro nahé,“ zděsila se módní návrhářka Carolina Herrera nad modely z letošního dobročinného plesu Muzea uměleckých kostýmů (Costume Institute Gala), kam si každý bere, co má nejlepšího – například zpěvačka Beyonce přišla v moskytiéře, s pár drahokamy na překrytí těch nejchoulostivějších míst. Byl to ovšem stesk nad tím, že celebrity a ženy obecně se až moc obnažují. „V životě přece musí být nějaké tajemství,“ pravila dále návrhářka redaktorce listu The Washington Times.

Šestasedmdesátiletá Carolina Herrera stěží může říkat něco jiného – je to přebornice v decentnosti. Její móda nic neodhaluje, neprovokuje, a když se hodně odváže, vyjdou z toho béžové šaty s kvítky.

Že starou dámu pobuřují polonahé celebrity, je tudíž logické. Divnější je něco jiného. V The New York Times vyšel zrovna minulý týden článek o děvčatech, která to vidí trochu podobně (Women Who Cover Up /Even as the Temperatures Climb/). Je jim kolem dvaceti a procházejí se po ulicích hipsterské čtvrti Williamsburg v dlouhých v šatech nebo džískách nebo vojenských bundách, i když už je tak teplo, že by jim i babička Herrera dovolila si odložit – ale ony si neodloží. Důvody udávají různé, hlavně ale nehodlají vypadat sexy. Jak řekla jedna z nich: „Oblékat se tak, abych byla přijatá společností a muži – to je směšné.“ Vypadá to, že staré dobré feministické uvažování se znovu hlásí a čtvrtá vlna feminismu mění módu. A že už se nebudeme svlékat, ale oblékat.

Dokonce i v bazénu – už několik firem nabízí stylové plavky, které nejsou sexy, nýbrž slušné. Nejznámější je Rey Swimwear, jejíž heslo zní: Být slušně zahalená je otázka sebeúcty. Když máte respekt sami k sobě, budou ho k vám mít i ostatní.

Nevíme, jak se to vyvine a co se s tímhle trendem stane v Česku – feminismus tu nikdo nemá rád a chlapské kecy bývají adresátkami přijímány jako trochu nedopilovaná lichotka. Ale možná i tady budou místo holé kůže k vidění květované béžové šaty a dlouhé sukně a děvčata a jejich přísné babičky v čele s paní Herrerou si zase jednou budou rozumět.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

22. - 28. červen, č. 26/2015 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.