asklepion
asklepion • Autor: DOX

Je zvyklý stát v pozadí. Držel se v mediálním stínu, když David Černý představoval svůj klikující autobus pro londýnskou olympiádu. Když Krištof Kintera v Městské knihovně otevíral retrospektivu svých plastik, jimž se třeba ve spánku kouří z hlavy. Nebo když Kurt Gebauer v Opavě odhalil sousoší tří obřích ptáků, kteří kroutí hlavou a v noci jim svítí oči. Přitom bez Milana Guštara by všechny tyhle mechanické, interaktivní a multimediální hříčky nejspíš nevznikly. Tento vyhlášený konstruktér a programátor je pomohl rozhýbat.

Nenápadný vousatý muž stojící na vernisážích stranou hlavního ruchu se nyní poprvé představuje širší veřejnosti. V padesáti letech se rozhodl vyslyšet nabídku jednoho ze svých oblíbených „zákazníků“, výtvarníka Jiřího Černického, který slíbil, že mu pomůže sestavit vůbec první samostatnou výstavu. Expozice do poloviny října probíhá v pražském uměleckém centru DOX pod jednoduchým názvem GUŠTAR.

Rozvibrované orgány

Cestu třemi patry věže holešovické galerie je vhodné začít odspodu. Zatímco úvod výstavy je věnován teoretické přípravě na to, s čím se návštěvník může v Guštarově tvorbě setkat, další části ho seznámí s praktickými ukázkami. Nečekejme ovšem spektakulární podívanou, jakou by snad naznačovala autorova spolupráce na zmíněných kouscích. Guštarův přístup k umění je zde předkládán v poloze, jež je…

9. - 15. září 2013, č. 37/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

9. - 15. září 2013, č. 37/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte