Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Zahraniční politika v klinči

Karel Schwarzenberg by měl ustoupit a pustit Klausovou do Bratislavy

Na nic se neptejte
Na nic se neptejte • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud by se teď Češi měli něčeho bát, něčeho, co spadá do ranku vysoké politiky, pak je to představa, že by naši vládní reprezentanti museli řešit nějaký vážný zahraničněpolitický problém. Vše totiž nasvědčuje tomu, že se česká zahraniční politika dostává do stavu značného ochrnutí. Dva nejdůležitější tvůrci zahraniční politiky – ministr zahraničí a prezident – spolu nejsou schopni nekonfliktně komunikovat. Problém je zjevně horší, než byl za minulého prezidenta. Vinu nesou oba muži – Miloš Zeman i Karel Schwarzenberg, klíč k řešení má ale spíš ten druhý.

Kdo neustoupí

Oba prezidentští finalisté po lednové volbě slibovali, že spolu budou normálně spolupracovat. To se však neděje. Znalci české politiky si nikdy nemohli dělat iluze, že všechno půjde mezi Zemanem a Schwarzenbergem hladce, ta rychlost a intenzita sporu ale musely předčit očekávání i těch největších skeptiků.  

Bezprostředně po nástupu Zemana do úřadu se rozhořel konflikt o jmenování velvyslanců, při němž ani jeden z obou mužů nechce ustoupit. Neobsazená přitom zůstává i jedna z nejdůležitějších ambasád – v Moskvě. Zeman vzápětí dal najevo, že nemíní ctít nepsaná pravidla zahraniční politiky, a nepozval ministra zahraničí na pražské jednání s předsedou Evropské komise. Všechno pak podtrhuje fakt, že šéfem zahraničního oddělení prezidentské kanceláře se stal Hynek Kmoníček, kdysi vysoký úředník ministerstva zahraničí, s nímž má Schwarzenberg dlouhodobě špatné vztahy.

15. - 21. dubna 2013, č. 16/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15. - 21. dubna 2013, č. 16/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte