Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Spojenec mráz

Tak tuhá zima nebyla na Aljašce již několik let. Teploty tady ve městě Fairbanks klesají k minus čtyřiceti, zubaté slunce dráždí oči. Slzy se ihned mění v kousky ledu, jak to pěkně popisuje dánský spisovatel Andersen v pohádce o sněhové královně. Kdepak metafora, Hans Christian jako dítě jistě zažil pěkně tuhé zimy!

Jak se žije v takovém mraze v zemi Jacka Londona? Kdo by tu čekal samé vousaté zálesáky v bobří čepici, byl by zklamán. Mnohem častěji narazíme na běžné úředníky, obchodníky, studenty. Většina lidí pochází z teplých končin USA a na sever je přivedlo zaměstnání. Je překvapivé, jak málo z nich holduje lyžování, určitě menší podíl než u nás. Pobytu venku se spíše vyhýbají. Většinou přebíhají z auta do budovy (pokud někde déle parkují, připojují baterii kabelem ke zdroji napětí v parkovacím sloupku). Ostatně i má známá z kmene Iñupiaq obvykle jede i malý kousek autem. Také Eskymáci jsou totiž rádi, když v mraze ven nemusí.

Pokud je přece jen třeba jít pěšky, lidé se oblékají do několika vrstev všeho možného. Důležité je obutí. Nejlepší řešení jsou velmi široké válenky, do kterých se nacpou kousky vlněné látky. Ostatně podobnou obuv měl i známý Ötzi z Alp, za pět tisíc let lidstvo nic lepšího nevymyslelo.

Vlci tu naštěstí v okolí nejsou, zato ale do univerzitního kampusu, kde nyní půl roku učím biologii, přicházejí v zimě losi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.