Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace, Technologie

Asistentka v mobilu

Potřebujete radu? Zeptejte se telefonu, odpoví vám lidským hlasem

Siri je asistentka s příjemným ženským hlasem, která vám ráda sežene informace. Můžete se jí třeba zeptat, kde a v kolik hodin hrají film, jejž chcete vidět, nebo jaká je zrovna dopravní situace.Siri je automat ukrytý v mobilním telefonu, přesto můžete mít dojem, že mluvíte s živým člověkem.

Za hodinu mě vzbuď

Tlačítka mobilů se postupně zmenšovala, až přešla v dotykové ovládání. Nejpřirozenější způsob komunikace, hlasový projev, však pokulhával. Uživatel musel vyslovit předem nastavenou frázi, na kterou mobilní telefon zareagoval, pokud ji ovšem rozeznal. Obvykle bylo požadovanou akci mnohem rychlejší provést ručně. S postupem let se přesnost a uživatelské pohodlí zlepšovaly, rozhovor s telefonem měl však stále k přirozenému dialogu daleko.

Proces, díky němuž vám telefon rozumí, začíná u rozpoznání mluveného slova a pokračuje u jednotlivých slov až k jejich kontextu. Pokud software pochopí, co po něm chcete, požádá o pomoc ostatní aplikace v telefonu. Zeptáte-­li se na počasí v určitém místě, systém rozpozná slovo počasí, příslušné místo, případně časový údaj a pomocí těchto tří veličin najde na internetu odpověď – stačí se připojit na jakoukoli webovou stránku s předpovědí počasí. Software pak opět hlasem informuje uživatele, co zjistil.

Podobným způsobem umí dnes hlasoví asistenti napsat a poslat e-mail či hlasovou zprávu, vyhledávat na internetu nebo zapisovat, co říkáte. Aby to mobilní telefony zvládly, potřebují značný výpočetní výkon. Řešením se stalo stálé připojení k internetu, jež dovolilo část výkonu přesunout na síť.

Zbývá tedy jediné. Ten správný impulz, který prorazí cestu na masový trh. Jedním takovým impulzem se teď pravděpodobně stává Siri, asistentka s příjemným ženským hlasem, ukrytá v posledním modelu chytrého telefonu iPhone. Společnost Apple koupila firmu, která Siri vyvinula, za dvě stě milionů dolarů. Zdá se, že to budou dobře vynaložené peníze.

Při komunikaci se Siri nemusí uživatel volit přesné větné konstrukce, mluvit může přirozeně. „Doma mi připomeň, že mám napsat zprávu otci.“ „Jaké bude o víkendu v Praze počasí?“ „Za hodinu mě vzbuď.“ A Siri nastavuje připomínku, hledá na internetu, aktivuje budík. ­E-­maily nebo textové zprávy jí lze přímo diktovat, stejně jako text do jiných aplikací (spolupracuje prakticky se všemi). Dokáže si poradit i s řešením některých problémů, třeba když potřebujeme pomoci s převodem jednotek. Odpovědi rovněž hledá na internetu.

Pár měsíců poté, co byla odhalena světu, se Siri už stihla stát měřítkem, se kterým každý podobné aplikace porovnává. Třeba nedávno představenou konkurentku Evi od společnosti True Knowledge. Ta zatím nemá tak pozitivní hodnocení. Zdá se, že Siri si svá tajemství střeží dobře a že svou vedoucí pozici zatím uhájí.

Záludná čeština

Pro českého uživatele tvoří zatím největší překážku jazyková bariéra. Siri rozumí a mluví pouze anglicky, německy a francouzsky. Také u jiných obdobných aplikací musíme počítat s tím, že bez angličtiny to s nimi zatím nepůjde.

Počítače rozumějí po technické stránce dnes už prakticky všem řečem, potíže s výkonem ale v případě českého jazyka výrazně narůstají. Profesor Jan Nouza z laboratoře SpeechLab na Technické univerzitě v Liberci říká, že hlavním problémem je velikost slovníku, se kterým musí systém pracovat. Zatímco v angličtině si vystačí se třemi tvary jednoho slova, v češtině se jeho ekvivalent může objevit v desítkách různých tvarů, jež musí být ve slovníku zaneseny. „Pro každou položku ve slovníku potřebuje systém navíc vědět, v jakém kontextu a jak často se vyskytuje,“ přibližuje hlavní překážky profesor Nouza. Laboratoř SpeechLab pod jeho vedením a ve spolupráci se společností Newton Technologies přišla nedávno s programem MobilDictate, určeným pro chytré mobilní telefony. Ten umí celkem přesně přepisovat, co mu česky nadiktujete (viz Respekt 47/2010), a jeho slovník obsahuje dvě stě padesát tisíc nejfrekventovanějších výrazů. Text umí převádět i do anglického jazyka. 

I přes potíže s češtinou se vývojáři nevzdávají. Na česky mluvícím hlasovém asistentu, určeném pro chytré telefony, pracuje například Štěpán Šonský, vývojář, kterého podporuje portál iDNES.cz v rámci soutěže Tvůj příběh. Zkušební verze aplikace, jež má pomoci s vyhledáváním informací, novinek nebo třeba počasí, by se měla, podle informací na blogu pana Šonského, objevit na začátku dubna tohoto roku. Uvidíme, zda si čeští hlasoví asistenti dokážou prorazit cestu do našich kapes podobně, jako se to v anglofonním světě zatím daří Siri. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].