Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Ve stínu Oscarů

Na podzim se už nemluví o filmových hitech, v nichž je hodně explozí a hroutících se budov, ale vyhlíží se tzv. oscarová kvalita. K tomuto termínu si klidně přimyslete uvozovky, neboť správný oscarový film musí splňovat parametry, které ho v důsledku v uměleckém rozletu omezují. Česká filmová a televizní akademie například léta nominuje podle vzorce „druhá světová válka, trauma a láska“. Po úspěchu Ostře sledovaných vlakůObchodu na korze se do užší nominace dostaly filmy Musíme si pomáhat Želary. Ale Protektor ani Alois Nebel už neuspěly, a tak to tentokrát zkusíme s dalším národním traumatem – padesátými lety a detektivkou Ve stínu.

V souvislosti s tím, co americké akademiky zaujme, se mluví o magii či alchymii, v zásadě to však není těžké. Film musí mít jasně čitelný příběh, humanistické poselství, dělat nám dobře na duši; ať už tím, že to dobře dopadlo, nebo tím, že se máme nad čím dojmout nebo se cítit morálně nadřazení, když už to dobře nedopadlo. Snímek nesmí být ničím výjimečný, protože to odvádí pozornost od děje. Vyprávění musí plynout pomalu, ovšem zase ne příliš minimalisticky, aby ho členové akademie stíhali sledovat a neklimbali.

U zahraničních filmů se letos nejvíc počítá se dvěma snímky, jež jsou takřka protipólem: s& …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.