Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Rusko mezi carem a Stalinem

Před 95 lety abdikoval car Mikuláš II. a země se ocitla na křižovatce. Stačilo málo a bolševická diktatura se neprosadila.

Kořeny událostí, které Rusku v turbulentním roce 1917 zabránily vydat se vyzkoušenou západní cestou, lze hledat už v 19. století. Tehdy ruská říše jako by „spala“. Porazila Napoleona a v roce 1825 potlačila vlastní revoluční hnutí odbojných důstojníků, děkabristů, načež se pevně uzavřela do obručí autokratického samoděržaví, společenské nehybnosti a represe jiných názorů. Generace „pokrokářů“ sice snily o reformách a nadšeně zkoumaly západní recepty, ať již to byl liberalismus nebo marxismus, ale měly jen málo možností změny prosadit – kromě odboje a teroru. Především ve městech v evropské části Ruska se sice formovaly politické elity podobné střední třídě, živelně se rozvíjel kapitalismus, přes­to Rusko během 19. století nabralo vůči okolnímu světu obrovskou ztrátu.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.