Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Víc než knihu ročně

Jak mohou Nečasovy reformy proměnit český trh s knihami

59A_stransky_R09_2011_n.jpg
59A_stransky_R09_2011_n.jpg

59A_stransky_R09_2011_s.jpg
59A_stransky_R09_2011_s.jpg
Francouzského spisovatele Jeana-Michela Guenassiu v Česku asi nikdy nepoznáme. Jeho román by nám mohl přiblížit prostředí emigrantů v 60. letech v Paříži, kde žilo i mnoho Čechů, a proto už jedno české nakladatelství o nákupu autorských práv jedná. Jenže kniha rodáka z Alžíru s titulem Klub nenapravitelných optimistů u nás pravděpodobně zřejmě nevyjde. Pokud totiž vláda odklepne plánované zvýšení DPH na knihy ze stávajících deseti na dvacet procent, shodí nakladatel smlouvu ze stolu, protože by se mu vydání této knihy nevyplatilo. S jedním francouzským románem se svět nehroutí. Češi ovšem s částkou 720 milionů korun, které si vláda ročně slibuje od zvýšení daně na knihy, hrají o mnohem víc. Nejen že bychom měli jednu z nejvyšších DPH na knihy v Evropě vůbec, toto rozhodnutí především ovlivní, co budeme mít v knihovně a jak vzdělané budou naše děti.

 

Sázka na jistotu

Před čerstvě zveřejněným vládním návrhem reformy penzí patřila „kultura“, obdobně jako potraviny, dětské pleny nebo pomůcky pro handicapované, do kolonky, v níž stát z nejrůznějších dobrých důvodů toleroval sníženou sazbu DPH. To by se podle představ ministra financí mělo změnit a zvýhodněná desetiprocentní sazba se od ledna vyhoupne na jednotných dvacet procent. U vstupenek na kulturní akce nás čeká snesitelné zvýšení ceny – a v mnoha případech ani to ne, protože kulturní…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte