Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Oživíme lesk a slávu

Kvalitní kulturu neohrožuje nedostatek peněz, ale vkus jejich správců

Je to jedna nenápadná věta otištěná v nenápadném pražském radničním časopise, který rezidenti dostávají zadarmo do poštovních schránek. Jako názorná ukázka toho, jak se teď začíná lajnovat prostor pro českou kulturu, to však bohatě stačí.

Ani ne třicetiletý (tedy žádná „stará struktura“) radní pro kulturu na pražském magistrátu Lukáš Kaucký z ČSSD oznamuje ve věstníku Tučňák vydávaném radnicí Prahy 4, že město vypisuje konkurz na nového provozovatele Divadla Komedie. Jako důvod píše: „Cílem je snaha o oživení a vyleštění blednoucího lesku a slávy.“

Možná se to na první pohled nezdá, ale tahle věta říká o pražské kultuře víc než hodinové politické projevy. Příběh Divadla Komedie posledních deseti let je totiž pravým opakem „blednoucího lesku a slávy“, který by teď měl pan Kaucký leštit. Od roku 2002 divadlo provozuje skupina zvaná Pražské komorní divadlo, která pro značnou část pražského publika vytvořila nejlepší divadelní scénu v hlavním městě. Divadlo Komedie má široce uznávaný herecký soubor, jako jediné v Praze se orientuje na autory střední Evropy a pouští se i do náročných věcí jako třeba jazykově kombinované hry v češtině a němčině (diváci jsou jištěni tlumočníkem ve sluchátkách). Divadlo Komedie se netváří jako divadlo pro všechny, o to však snad nejde…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

7. - 13. listopadu 2011, č. 45/11 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.