V těchto dnech si Evropa připomíná první výročí záchranného plánu pro Řecko. Po mnoha měsících bezzubého dohadování se před rokem eurozóna „postavila trhům“ a vytvořila prozatímní ochranný val známý pod zkratkou EFSF (European Financial Stability Facility). Když to velmi zjednodušíme, tak státní kapitál poskytnutý vládami postavil zeď spekulantům a mělo se ukázat, kdo s koho.

K tomuto výročí si eurozóna nadělila „malý dárek“, když do záchranného programu, který ochranný val poskytuje spolu s MMF, se po Řecku a Irsku přihlásila již třetí země – Portugalsko.

 

Jinými slovy bankrot

Co k tomuto výročí říci? Mezi ekonomy a europublicisty různých přesvědčení dochází v posledních měsících k jakési názorové konverzi. Ta spočívá ve dvou výhledech. Euro jako takové přežije, ale některé postižené státy se nevyhnou nějaké formě státního bankrotu. Soudě podle relativně stabilního kurzu evropské měny a její funkční a klidné účasti v normálních mezinárodních a měnových transakcích to vypadá, že „trhy věří“ tomu, že euro tu zůstane s námi. Hlavní evropští političtí lídři, tedy Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová, dali Evropě a světu slib, že eurozóna se nerozpadne „ať to stojí, co to stojí“.

2011_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte