33_R32_2010_n.jpg
33_R32_2010_n.jpg

Populista Ján Slota nasliboval v dobách své vlády západoslovenskému městu Žilina spoustu věcí, zmínil dokonce i metro. Podzemní dráha tu není, ale železnice jezdí dál a z jedné lokální zastávky zastrčené na periferii pod dálničním mostem vznikla Stanica, bar, výstavní síň, klub, divadlo, místo pro kreativitu a umění. Zatímco střed Žiliny si rozdělují kliky byznysmenů a stavějí se tady obchodní centra, mezi paneláky na periferii si místní zřídili svůj „kulturní uzel“. Každý rok tu proběhne stovka akcí a přijedou sem tisíce lidí z celé Evropy. Čeká na ně úplně jiná Žilina než ona bašta nacionalismu a mafiánství, jak se město proslavilo v dobách slotovské reprezentace.

33_R32_2010_s.jpg
33_R32_2010_s.jpg

Máme to

„Je to takový náš ostrov, místo, kde to funguje jinak než všude ve městě,“ říká jednatřicetiletý Marek Adamov, ředitel a spoluzakladatel Stanice. Když se všichni v Žilině propadali do rezignace nad tím, jak mizí veřejný prostor a občanské aktivity, mladí studenti se prostě bavili po svém. Adamovovi a jeho kamarádům bylo tehdy něco přes dvacet, přijížděli na víkend z univerzit v Bratislavě nebo Olomouci a napadaly je různé věci. Pořádali výlety nebo divadlo pro známé. „Říkali nám, že to je prý kultura a že to máme dělat dál,“ směje se dnes Adamov. Staří kamarádi tedy založili občanské sdružení Truc sphérique a hledali pro své aktivity prostor. Okamžik…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1253

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte