Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Úspěch

Ostrov jménem Stanica

Marek Adamov s přáteli postavil pod dálnicí kulturní uzel

33_R32_2010_n.jpg
33_R32_2010_n.jpg

Populista Ján Slota nasliboval v dobách své vlády západoslovenskému městu Žilina spoustu věcí, zmínil dokonce i metro. Podzemní dráha tu není, ale železnice jezdí dál a z jedné lokální zastávky zastrčené na periferii pod dálničním mostem vznikla Stanica, bar, výstavní síň, klub, divadlo, místo pro kreativitu a umění. Zatímco střed Žiliny si rozdělují kliky byznysmenů a stavějí se tady obchodní centra, mezi paneláky na periferii si místní zřídili svůj „kulturní uzel“. Každý rok tu proběhne stovka akcí a přijedou sem tisíce lidí z celé Evropy. Čeká na ně úplně jiná Žilina než ona bašta nacionalismu a mafiánství, jak se město proslavilo v dobách slotovské reprezentace.

33_R32_2010_s.jpg
33_R32_2010_s.jpg

Máme to

„Je to takový náš ostrov, místo, kde to funguje jinak než všude ve městě,“ říká jednatřicetiletý Marek Adamov, ředitel a spoluzakladatel Stanice. Když se všichni v Žilině propadali do rezignace nad tím, jak mizí veřejný prostor a občanské aktivity, mladí studenti se prostě bavili po svém. Adamovovi a jeho kamarádům bylo tehdy něco přes dvacet, přijížděli na víkend z univerzit v Bratislavě nebo Olomouci a napadaly je různé věci. Pořádali výlety nebo divadlo pro známé. „Říkali nám, že to je prý kultura a že to máme dělat dál,“ směje se dnes Adamov. Staří kamarádi tedy založili občanské sdružení Truc sphérique a hledali pro své aktivity prostor. Okamžik…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte