0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika25. 7. 20108 minut

Chytrý, chytřejší, Colton

Self-made bandita, kterého lidé milují a policisté proklínají

  • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
• Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Na Bahamách přistává soukromé letadlo, jeho pilot přestupuje na loď – jednoduše si z řady vybere tu, která se mu nejvíce líbí, a jede dál. Za úsvitu přijíždí na ztichlé přístaviště. Jenže na molo nevystoupí elegantní James Bond v obleku, nýbrž bosý mládenec s batohem na zádech. A navíc má smůlu, naráží rovnou na šéfa ochranky přístaviště. Utíká, ale než se mu podaří ukrást další loď, policie ho obklíčí, několika výstřely vyřadí motor z provozu a zatýká ho.

Reklama

Na první pohled to vypadá jako scéna z pokračování hollywoodského trháku Stevena Spielberga Chyť mě, když to dokážeš, ve skutečnosti je to však přímý přenos ze zadržení nejhledanějšího a zároveň nejpopulárnějšího teenagera současné Ameriky. Devatenáctiletý kluk, který dva roky vodil za nos FBI, ukazuje na americkou fascinaci bandity.

Ještě krok a střelím

Billy the Kid, Jesse James, Al Capone, John Dillinger nebo Bonnie a Clyde – jako poslední se teď do řady lidových hrdinů-kriminálníků zapsal Colton Harris-Moore. Na rozdíl od svých předchůdců se proslavil bez násilí a s notnou dávkou vtipu a zábavy. Jako zbraně při desítkách krádeží totiž používal pouze důvtip a své nohy. Protože na nich velmi často během akce neměl boty, vysloužil si přezdívku bosý bandita.

Ačkoli desetitisíce lidí na internetu jeho loupežnickým kouskům tleskají a nosí jeho jméno hrdě na tričku, je to vlastně smutný…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc