Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nedávno jsem zahlédla několik chlapců cvrnkajících kuličky, obrázek dnes již velmi vzácný. Mnohem častěji si děti hrají třeba s modely letadel na vysílačku nebo jsou zalezlé někde v koutě s počítačem. Přesto jsou to spíše kuličky než počítač, co dětem umožní poznat skutečný svět kolem nás a podpoří jejich fantazii.

Nám dospělým mohou kuličky sloužit k modelování společenských souvislostí. Jsou jako lidé, se kterými si pohrává Osud. Velké, malé, barevné či přírodní, odrolené či pyšně skleněné. Vhozené do hry rodiči, usměrňované učiteli, kutálejí se ke svým důlkům. Každá se hodí do jiného. Životním úspěchem lidí i kuliček je, když zapadnou do důlku, který jim dokonale sedí. Společnost, která dokáže vhodně umístit kuličky, je výkonná a v pohodě. Působí v ní učitelé, kteří rádi učí, lékaři s citem pro diagnózu, spravedliví a neúplatní soudci, členové vládních rad, kteří rozumějí věcem, o nichž vynášejí soudy. Také zedníci, kteří mají radost z krásné zdi, starostové, kteří se opravdu starají, a děti, co chodí rády do školy. Utopie… Ale přece se některé společnosti alespoň snaží kráčet tímto směrem, umožňují svým členům svobodně hledat cestu k nejvhodnějšímu důlku, mají smysl pro fair play. Dbají, aby do kuliček nikdo nestrkal klackem, či je dokonce nezašlapával do hlíny. Aby se skleněnka neskulila do mělkého důlku hned vedle, protože ji někdo tajně pošoupl. Pokud se kulička netrefí napoprvé a ráda by poskočila jinam, dostává další šanci.

Naše vlast na tom…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.