10-kom_n.jpg
10-kom_n.jpg • Autor: Respekt

Rozhodnost odborářů spolu s nepochopitelným selháním vlády „technokratů“ a předvolebním populismem levice zřejmě ušetří řadě pracujících částku v řádu několika korun denně a připraví churavou státní pokladnu o stovky milionů. Vážnější ovšem je, že nastavuje těžkou startovací pozici pro budoucí vládu, která se s dírou ve státní pokladně bude muset utkat. Vypadá to totiž tak, že kdo bude dostatečně silně křičet, ten náklad na konsolidaci veřejných financí neponese a přesune ho na bedra jiných.

O co jde
Pochopení toho, o co vlastně odborářům jde, kdo na tom vydělá a kolik ti ostatní zaplatí, si vyžaduje na tomto místě poněkud nudný exkurz do oblasti daní. Čtenáře by měl zajímat především proto, že – jak se zdá – poslanci ani vláda se přesnou analýzou situace příliš nezabývali.

Smyslem zákona, který tak rozzlobil odboráře, byla snaha omezit obcházení daní. Upravil tedy zdanění vzájemných obchodů spřízněných osob – tedy i mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem (úprava mohla být ovšem přesnější) – a zavedl pravidlo, že z takového „obchodu“ se má státu odvádět DPH z normální ceny, ne z ceny „zvýhodněné pro zaměstnance“. V principu jde o to, že stát nebrání firmě, aby poskytovala svým zaměstnancům různé výhody, ale nepovažuje za správné, aby tím byla daňově zvýhodněna, protože jiné firmy si třeba takovou praxi nemohou dovolit. Důležité je, že…

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte