Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Sderot, Gaza

Stovky železných trubek, ke kterým radikálové z Gazy přivařili železná křidélkaa naplnili je střelným prachem a hřebíky. Tak málo stačí k vedení psychologické války, kterou trpí dvacet tisíc obyvatel Sderotu, města ležícího kilometr od hranice s Gazou.

2009-345-mobr-Gaza01velkaR082009n.jpg
2009–345-mobr-Gaza01velkaR082009n.jpg • Autor: Respekt

2009-345-vobr-Gaza01velkaR082009.jpg
Fotografie: Pro zobrazení dalších fotografií ve větší velikosti klikněte na „Více“. – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Stovky železných trubek, ke kterým radikálové z Gazy přivařili železná křidélka naplnili je střelným prachem a hřebíky. Tak málo stačí k vedení psychologické války, kterou trpí dvacet tisíc obyvatel Sderotu, města ležícího kilometr od hranice s Gazou. Rakety Kassám v minulých devíti letech zabily třináct obyvatel. Jakmile vzducholoď vznášející se nad hranicí zaznamenává odpálenou raketou, rozeznějí se sirény a lidé mají patnáct vteřin na ukrytí se v bunkrech na zahradách, na veřejných místech u tržiště nebo poblíž autobusových zastávek. Místní obyvatelé, z velké části přistěhovalci z bývalého Sovětského svazu, však v Izraeli patří k chudším, ceny jejich domů a pozemků rapidně klesly, a oni tak mají omezenou možnost přestěhovat se do bezpečnějších oblastí. Ještě v prosinci na Sderot dopadalo až 100 raket denně, nyní po izraelském útoku zhruba jedna raketa za dva dny. V ulicích města vlají izraelské vlajky a domy jsou polepeny zastánci silné ruky Benjaminem NetanjahuemAvidgorem Liebermanem.

Jen kilometr od Sderotu leží jedna z nejluxusnějších rezidenčních čtvrtí Gazy, východní Džabalía. Sousedí s průmyslovou zónou, kde se v dílnách šrotovalo a svářelo železo, vyráběly nástroje a podle izraelské armády odsud radikálové pálili kassámy na Sderot. Proto byla zóna v prvních dnech bombardování zničena a izraelské střely zasáhly i obytné domy. V samotném Gaza City…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1367
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte