2009-323-mobr-27AR072009n.jpg
2009–323-mobr-27AR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-323-vobr-27AR072009.jpg
Fotografie: Každý do toho řeže jinak. (Pelíšek) – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Hned naproti románskému kostelíku Stětí sv. Jana Křtitele rachotí za bývalou barokní farou stroje ve stodole, v níž se v oblaku zvířených pilin pohybuje několik postav s brýlemi na očích. Jsme nedaleko Volyně v předhůří Šumavy a čestická truhlárna Pellwood právě dokončuje svou dnešní várku. Běžná věc, až na zdejší sortiment: tady se nevyrábí nábytek ani okna, nýbrž bubenické paličky. Měsíčně se jich tu vyrobí kolem čtyř tisíc párů. A mezi hráči všech možných žánrů od dechovky přes vážnou hudbu až po death metal se staly pro svoji kvalitu a cenovou dostupnost natolik populární, že se dnes dodávají do obchodů nejen po celých Čechách, ale hrají s nimi i stovky bubeníků v devětadvaceti zemích světa.

Jejich výrobce a majitel dílny, hudebník, umělecký truhlář a čestický zastupitel Ivan Pelíšek (55) si navíc splnil životní sen: nejenže pracuje s milovaným dřevem a stal se existenčně nezávislým, ale žije přitom s rodinou na venkově ve skvostné barokní faře vprostřed krásné přírody.

V paličkách je můj um

„Dřevo mě přitahovalo od dětství, první soustruh jsem si vyrobil z motoru staré pračky v patnácti letech. Pak jsem nad ním v malé dílně předělané z verandy proseděl celé hodiny,“ vzpomíná Ivan Pelíšek na své začátky v činžovní vilce v pražských Dejvicích. K lásce ke dřevu pak přibyl ještě jeden „ohromující zážitek“: poslech rockové hudby. Pod jeho dojmem se…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte