Jiřímu Paroubkovi se brzy po vstupu do nejvyšších pater politiky začalo říkat buldozer. Jakkoli tato přezdívka není úplně přesná, skrývá v sobě jednu pravdu. Šéf sociálních demokratů se hodí jen na těžkou práci. Ve chvílích, které si žádají jemnost, rozvahu a střídmost, používá sílu. Uzávěrka čísla byla ještě před víkendovým jednáním o koalici, ale to nemění nic na tom, že dohadování o náhradě za svržený kabinet odkrylo několik znepokojivých stránek šéfa sociální demokracie.

Druhořadá Evropa

Když Jiří Paroubek omylem svrhl vládu Mirka Topolánka, mohli jsme si namlouvat, že prostě jen neodhadl situaci. Z akce, která měla jen upoutat pozornost na ztrácející socialisty, se stala díky přičinění Václava Klause událost hýbající celou Evropou.

Jenže okolnosti kolem sestavování nové vlády naznačují, že tady nejde jen o omyl. Dalo by se předpokládat, že když šéf ČSSD svrhl vládu země předsedající Evropské unii a neměl žádný alternativní plán, pokusí se alespoň maximálně vstřícně pomáhat při hledání východiska. V prvních dnech politické krize tomu však bylo naopak.

Paroubek zaprvé nedodržel slib, že nechá stávající vládu dotáhnout předsednictví Evropské unie. Bez ohledu na banální pravdu, že střídání týmu, který vede EU, je hazard, se šéf sociální demokracie rozhodl právě pro tento postup. Vysvětlil to podezřením, že na něj ministr vnitra Langer možná chystá „novou Kubiceho zprávu“; obsese prozrazující Paroubkovu neschopnost…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte