2009-641-mobr-suknahled.jpg
2009–641-mobr-suknahled.jpg • Autor: Respekt

2009-641-vobr-suk.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Pokračuje éra označovaná předponou post-? Postmoderní, posthistorická, postideologická? Neskončila už náhodou, nebo nekončí právě v této chvíli? Na takové otázky jistě nenajdeme jednoznačné odpovědi. V moderních evropských dějinách se zpravidla každá doba vymezovala vůči té předchozí. A ve 20. století se střídaly epochy velmi rychle. Historie pádila jak splašená a najednou že by skončila? Sugestivnost jedné předpony je možná silnější, než jsme ochotni si připustit. Měli bychom to znovu promyslet, zejména pokud jde o politiku a moc. Posthistorický mýtus byl spojován zejména s imperativem konce ideologií. Poučení z dějin pravilo, že ideologie se zdiskreditovaly a žádnou nelze nadřadit nad jiné bez ztráty důvěryhodnosti. Říkali to intelektuálové, politici se tím neřídili.

Politické směry by se pak přece také musely blazeovaně nazývat postliberalismus, postkonzervatismus, postnacionalismus, říkají si však neoliberalismus, neokonzervatismus, neonacionalismus. Chtějí působit dynamicky a měnit skutečnost k svému obrazu. Ti, co dělají politiku s tak mnohoznačnými a protikladně zatíženými idejemi, jako jsou svoboda, rovnost, vláda lidu, sociální spravedlnost, národní svrchovanost, státní zájem, prostě jen dál dělají dějiny. Jak ironicky podotýká Patrik Ouředník k Fukuyamově teorii o konci historie: „Ale hodně lidí tu teorii neznalo a dál dělali dějiny, jako by se nechumelilo.…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte