2009-640-mobr-63BR132009n.jpg
2009–640-mobr-63BR132009n.jpg • Autor: Respekt

2009-640-vobr-63BR132009.jpg
Fotografie: Stroj rozezná i kradené auto. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Milý úsměv obsluhy je jednou z podmínek úspěchu každého podniku. Jenže zajistit jej není snadné, dokonce ani pro pozorné manažery. Omron Corporation, japonská společnost vyvíjející software pro roboty, už ovšem pracuje na řešení. Její software dokáže analyzovat digitální obrazy včetně videa a rozlišit výrazy obličeje. Společnost brzy začne prodávat systém „měření úsměvu“, který upozorní manažery – okamžitě, když si to budou přát –, sotva se pokladnímu nepodaří vykouzlit přiměřený úsměv. Software se dá nastavit, takže zaměstnavatelé se budou moci rozhodnout, jak moc se jejich zaměstnanci mají culit.

Měřit úsměvy počítačem bude mnoha lidem připadat absurdní. Přístroje se však učí vnímat stále spolehlivěji a zdaleka jim nedělá potíže vyhodnotit, co vidí. Počítačové vidění neboli rozpoznávání objektů se v posledních letech vyvíjelo tak rychle, že stroje už v některých případech dokážou překonat člověka. Pozoruhodně dobře si kupodivu vedou třeba při interpretaci výrazu lidského obličeje.

Venu Govindaraju, počítačový odborník na Univerzitě v Buffalu v americkém státě New York, vytváří software, který pomáhá určit věrohodnost výrazu tváře. Pokud se výraz obličeje tvoří stejně dlouho, jako mizí, pak je podle Govindarajua mnohem větší pravděpodobnost, že je upřímný, než když má nestejnou dobu „náběhu“ a „doběhu“.…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte