2009-661-mobr-auta.jpg
2009–661-mobr-auta.jpg • Autor: Respekt

2009-661-vobr-22R13IlustraceDrazdanyStransky.jpg
Fotografie: Nabídli byste je sousedům? – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Pro většinu lidí je to zcela nepřijatelné, ale Robert Batůšek si už zvykl. Pokaždé, když plánuje víkendový rodinný výlet za město, musí se podívat na internet, jestli je jeho auto volné. O svého červeného kombíka se totiž dělí s dvěma dalšími přáteli a teprve kliknutí na počítači mu prozradí, jestli usedne za volant. „Kdo si auto dřív rezervuje, ten ho má,“ vysvětluje jednoduché pravidlo sdílení vozu třicetiletý brněnský programátor. Klíčky tedy nevytahuje, kdykoliv se mu zamane, ale zato ušetří náklady za údržbu auta, o kterou se s přáteli dělí rovným dílem. A také ho těší, že neužívá svůj neekologický stroj víc, než je nezbytně nutné.

Ve světě se pro tento způsob vlastnictví auta ujal již před lety termín car sharing, v Evropě dnes vozy sdílejí desetitisíce lidí a jde o velký byznys provozovaný desítkami specializovaných firem. Pro Čechy zatím vše funguje na koleně a zájemce zapojené do systému lze spočítat na prstech rukou. Česká města se na redukovaný automobilismus dívají s nadějí, ale doba, kdy ho budou podporovat, jako je to běžné na Západě, je zjevně zatím v nedohlednu. I když kdo ví: stoupající nedostatek parkovacích míst v centrech měst by mohl situaci rychle změnit.

Perfektní víkend

Robert Batůšek a jeho manželka si původně mysleli, že se bez auta úplně obejdou. Do práce se oba pohodlně dostanou tramvají a k víkendovým…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte