Když přijíždí madam Sarkozyová

Vše začalo před dvěma měsíci na večírku. „Heleď, povím ti hrozný tajemství a nesmíš to nikomu říct,“ šeptala mi kamarádka Dan. „Do Konga, přímo do Bukavu, přijede Carla Bruni, a zajímá ji sexuální násilí. Chce vidět nějaké projekty.“ Napadlo mě jediné – vezmeme ji do Bunyakiri, regionu okupovaným milicemi Hutů ze sousední Rwandy. Může navštívit projekty Člověka v tísni pro znásilněné ženy a pochopí tak během chvíle realitu a utrpení místních konžských žen. Dan je jako šéfka UNICEF zodpovědná za program první dámy Francie a jelikož se jí nápad zalíbil, začaly jsme na něm pracovat.

Proč ale vůbec madam Sarkozyová do Konga přijíždí? Neletí do této válkou rozervané a nefunkční země náhodou, ale se svým manželem. Ten letí do Kinshasy žehlit svá faux pas. Není to poprvé, co si francouzský prezident do huby neviděl. Ve své řeči k diplomatům ve Francii ospravedlnil přítomnost Rwanďanů v Kongu, kteří východ země okupují už deset let. Kradou, vraždí, znásilňují. “Podívejte se na Rwandu, malinká přelidněná země, která nic nemá a vedle obrovský soused, který má vše a kde není nikdo. Konžské bohatství je třeba sdílet,“ prohlásil Sarkozy. V Kongu se proti Sarkozymu zvedla vlna odporu, proběhly demonstrace. Konžští novináři ho obvinili, že chce dosáhnout balkanizace Konga, rozdělit ho, i za cenu války. Sarkozy bude na červený koberec čekat marně!

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte