Tíhu volat po objasnění podezřelých schůzek na sebe vzala jediná Brožová.Ta žaloba je možná důležitější než celá reforma soudnictví navrhovaná ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. Nic proti ministrovým návrhům – jsou dobré a potřebné. Ale čerstvá snaha šéfky Nejvyššího soudu Ivy Brožové pohnat před kárný senát svého zástupce Pavla Kučeru nabízí zdejší justici rázný skok do očistné lázně. Při troše štěstí bychom se tím mohli posunout o notný kus dál na cestě k justičnímu ideálu: suverénním soudcům, kteří se nebojí prosazovat spravedlnost, nepodléhají ani tlakům mocných, ani finančním pokušením. Soudce Pavel Kučera takového suverénního reprezentanta spravedlnosti nepředstavuje, a proto bude rozhodnutí kárné komise důležitým vzkazem pro budoucnost soudcovského stavu.

Sejdeme se na baru

Možná se místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera po těch patnácti letech ve funkci už trochu nudil. Možná zatoužil po změně, ale z tak vysokého postu, který zastává, vede výš už jen málo cest. Mohl povýšit do funkce ministra spravedlnosti, mohl být jmenován jedním z ústavních soudců anebo mohl nahradit svou šéfku. Když loni v zimě využil sporu Ivy Brožové s prezidentem republiky a pokusil se ji zpoza Klausových zad potopit, šlo o nehezký obrázek neloajality ke kolegyni ve vážných nesnázích a nadbíhání mocným. Kučera totiž nikdy nekritizoval Brožovou kvůli…

20089-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20089-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte