Je to zajímavý rozpor – v médiích zuří bitva, kde se každou chvíli skloňuje pád vlády, ale uvnitř kabinetu samotného a ve vedení koaličních stran je překvapivý klid. Nejde o to, že by se chystal příval dalších přeběhlíků z řad ČSSD, spíše se jedná o jistý fatalismus. Co tedy vládu čeká?

Úřednický kabinet?

Představitel jedné z koaličních stran to říká jasně: „Máme být nervózní? Ale my jsme nervózní od první vteřiny, co tento kabinet vznikl. Nikdy jsme neměli většinovou vládu, v každé straně je nějaká opozice a sociální demokraté jsou zuřiví jako nikdy. Takže ano, máme problémy, ale my pád této vlády čekáme ode dne, kdy získala důvěru.“

Jediný, kdo zatím nějak ztrácí nervy, je Mirek Topolánek (viz komentář na str. 13). Ministři a vládní politici zatím zůstávají v klidu a čekají na výsledky podzimních voleb do Senátu a krajů. Ty hodně naznačí a svým způsobem rozhodnou o budoucnosti kabinetu.

Občanští demokraté si nepřipouštějí, že by strana nezískala alespoň sedm hejtmanů (dnes jich má dvanáct). Cokoli utrží navíc, bude znamenat úspěch, a kdyby se počet dotkl desítky, Mirka Topolánka by zřejmě v ODS čekalo blahoslavení.

Výrazná prohra ODS by přinesla oslabení pozice Mirka Topolánka a možné hození rukavice od Pavla Béma. Toho se koaliční partneři obávají, zejména zelení, kteří jsou pevně přesvědčení, že za absenci Olgy Zubové při prezidentské volbě…

200839-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200839-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte