Pohled na ruské tanky obsazující Československo a vzdorující společnost stále zvyšuje tep. A to i člověku, který ty čtyřicet let staré události nezažil. Potud se vzpomínky pamětníků i vnímání mladších generací (pro které je rok 1968 na stejné úrovni jako jiná historická data 1938 či 1948) jednoznačně shodnou. Rozdílná bude ale zřejmě interpretace tehdejších událostí – pro dnešního třicátníka je těžké pochopit už to, proč se nádech tehdejší společnosti tak rychle změnil ve výdech.

Výhodné divadlo

Na moderní dějiny se neustále díváme optikou polehčujících okolností. A nevyhnulo se to ani připomínáním událostí z roku 1968, kdy stále dokola slyšíme, proč něco nešlo, proč byla důležitá autocenzura, proč nešlo žádat plnou pluralitu politického systému atd. Zároveň se ale chce, aby i mladí lidé chápali étos a myšlenky roku 1968, což už zavání schizofrenií, a tak si to „nepamětníci“ vyřešili tím, že je jim celé výročí lhostejné. Ale není divu, vždyť čtyřicetileté výročí tragických událostí přišlo v době, kdy část politického spektra i odborníků zpochybnila i základní úzus, že jsme žili v totalitě.

Stavět skepsi v politiku na základě zrady politiků je chyba.Jestli stojí za to něco rozebírat v souvislosti s událostmi šedesátých let (rok 1968 byl jen vyvrcholením), tak je to zejména vztah veřejnosti a politiků. Byli to občané, kdo komunisty přivedl k rouhavé úvaze, že by možná bylo třeba něco změnit,…

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte