Audit života Jiřího Čunka pokračuje, Karel Schwarzenberg zůstává ve vládě, stejně jako „pachuť v ústech“. Namísto katarze se rýsuje politické řešení a unavené otázky. Proč ministr Schwarzenberg, ten smutný rytíř, ještě neodešel z vlády, jak kdysi slíbil? A proč by měl odcházet, když jeho vážnost v české politice nelze srovnávat s váhou jeho neuváženého slibu, o nevážnosti jistého člena vlády ani nemluvě?

Obě otázky v sobě obsahují už i odpovědi a odrážejí dvojí představu o vládě.

Schwarzenbergův odchod by potvrdil představu, že od vlády jako celku máme v rámci společenské dohody žádat jakési mravní minimum. Když ho nesplňuje, slušní lidé z ní mají odejít, abychom věděli, co si o vládě myslet. Pokud Schwarzenberg zůstane, potvrdí představu, že od vlády jako pouhého sboru ministrů máme žádat především solidní výkon, neboť za ten si je platíme. Odcházet z ní mají proto ti horší, ne ti lepší.

Měl by odejít

Karel Schwarzenberg dávným slibem, že odejde z vlády, když se do ní Čunek vrátí, vycházel vstříc první představě: vláda nese jako celek vůči společnosti také odpovědnost nemateriální povahy, odpovědnost za slušnost. Byl to postup v souladu s jeho povahou, životem a jistě i závazkem vůči jménu, které je součástí té lepší části českých dějin. Získal si nemalé sympatie a vyvolal velká očekávání. Jeho slib však byl vyřčen na základě špatného odhadu aktuálních poměrů v české politice, a byl tedy politickou…

200830-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200830-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte