Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Svět

Za všechno může etanol

Jsou si sympatičtí, plesala na jaře brazilská média. Prezident Luiz Inácio Lula da Silva se právě vrátil z letního sídla George Bushe, legendárního Camp Davidu.

Fotografie: Mám teď mocné kamarády. (Zemědělec na brazilské plantáži cukrové třtiny) - Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Fotografie: Mám teď mocné kamarády. (Zemědělec na brazilské plantáži cukrové třtiny) - Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Jsou si sympatičtí, plesala na jaře brazilská média. Prezident Luiz Inácio Lula da Silva se právě vrátil z letního sídla George Bushe, legendárního Camp Davidu. Po šestnácti letech je to první latinsko-americký prezident, který tady s Georgem Bushem opékal steaky a probíral nad nimi obchodní záležitosti. V létě si pak Lula da Silva v Lisabonu na setkání s představiteli Evropské unie vyslechl, že jeho země je Evropou považována za „globální mocnost“. Doma ho pak čekaly ovace. A za všechno může etanol.

Doma mám taky flexy

Když se budete chtít dostat z brazilského São Paula do 150 km vzdáleného zemědělského městečka Piracicaba, cestu vám budou zpestřovat jen nekonečná pole s cukrovou třtinou. Na bývalých kávových plantážích kolem Piracicaby se dnes vyprodukuje 80 % brazilské odpovědi na ropnou závislost, z níž na latinskoamerickém kontinentu těží především „ropný baron“ Hugo Chávez.

Chávez se díky svým ropným zásobám, které mu podle expertů vystačí na 200 let, s gustem míchá do záležitostí jiných latinskoamerických zemí. Neváhá Brazilce nazvat „lokaji“ Spojených států, když se pokouší oživit s Američany obchodní vztahy, a nešetří výhrůžkami, pokud se třeba brazilští senátoři zastanou jediné kritické televize, které Hugo Chávez neprodloužil licenci.

Brazilci se, i když…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].