Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Česko

Kompost do každé rodiny

Ačkoli i Češi už pár let třídí plasty, sklo a papír, skládky z komunálního odpadu se nezmenšují, nýbrž naopak rostou.

Fotografie: Teď už je to víc než téma na diplomku. (Gabriela Zadinová v Děčíně) - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Teď už je to víc než téma na diplomku. (Gabriela Zadinová v Děčíně) - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Ještě jí zbývají dva týdny. Dva týdny, aby přesvědčila i ty poslední. „Dobrý den, jsme z technických služeb města a provádíme tady takový pilotní projekt.“ Takto se Gabriela Zadinová za poslední měsíce představila několiksetkrát. Spolu s kolegyní obešla v Děčíně 616 domácností, rozdala letáky, rozptýlila pochybnosti – a nakonec položila rozhodující otázku: Nechcete vyzkoušet zvláštní popelnici na třídění bioodpadu?

Ještě a ještě výš

Gabriele Zadinové je třiadvacet a studuje na Fakultě životního prostředí na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. S prosbou o téma na diplomovou práci se letos na jaře obrátila na Technické služby Děčín a našla si nejen námět, ale také se hned do projektu Třídění bioodpadu zapojila jako manažerka.

Pod jejím vedením tedy všichni Děčíňané, kteří se projektu chtějí účastnit, dostanou v polovině září od technických služeb domů zadarmo další, hnědou popelnici. Do ní se budou vyhazovat odpady jako například tráva, zbytky ovoce, kávové filtry či bramborové slupky. Každé dva týdny technické služby pošlou vůz, který rozveze prázdné popelnice a naplněné nádoby vybere a odveze do kompostárny v Chudenicích u Bíliny.

„Děčín je jedním z prvních měst, které systém třídění bioodpadu vyzkouší,“ říká Gabriela. Už teď je však jasné, že děčínský příklad budou v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].