Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Jeden den v životě

Železniční záhady

Mohlo mi být takových pět, když mi to vrtalo hlavou. Jak je možné, že vlaky pražského metra jezdí v každém kolejišti jenom jedním směrem?

2007-1701-mobr-hulova.gif
2007–1701-mobr-hulova.gif • Autor: Respekt

2007-1701-vobr-hulova.jpg
Fotografie: Petra Hůlová – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Mohlo mi být takových pět, když mi to vrtalo hlavou. Jak je možné, že vlaky pražského metra jezdí v každém kolejišti jenom jedním směrem? Představovala jsem si, jak se vagony metra na sebe v depu na obou protilehlých konečných mačkají, a šla na mě úzkost z toho, jak to dopadne, jestli to takhle půjde dál.

Pražské metro mi už moc tajemné nepřijde, ale vlaky mě pořád fascinují. Záhady podobného typu jako ta z pražského metra přitom pro mě existují dál. Ta následující je stará necelé tři týdny.

Do mongolského Čojbalsanu nevede z hlavního města železnice, ale odtud dále do Ruska už ano, říkají někteří Mongolové. Podle informací na hlavním ulánbátarském nádraží je železniční spojení z Čojbalsanu na ruskou hranici od dob perestrojky zrušeno, na hlavní poště se zase dozvíte, že směrem z Ruska vozí vlak do Čojbalsanu pasažéry, směrem do Ruska ale jen vagony s nákladem. Vlak je nákladní, ujišťuje mě paní v kase přímo v Čojbalsanu na nádraží, kde si kupuji lístek.

Na peronu se hodinu před odjezdem začínají scházet lidé s ranci, zboží z Číny jedou prodat do Ruska. Vlak přijíždí, je to dobytčák. Za těžkými posunovacími dveřmi jsou ubikace bez oken, ve vagonech se svítí žárovkami, které se houpou na drátech u stropu. Rance se odkládají na podélné police u stěn, lidé se usazují přímo na zem. Vagony jsou bez lavic, bez pořádného osvětlení, bez vody. Ve vagonu je přesto živo, vadí jen ten nedostatek…

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte