Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Zahraničí

Všichni na nočník

Zná to asi každý z nás: Člověk se vrací z dovolené, po delší době si pustí rádio či televizi – a najednou má pocit, že se snad vrátil do jiné země.

Batolata se bez matek na chvíli obejdou.

Zná to asi každý z nás: Člověk se vrací z dovolené, po delší době si pustí rádio či televizi – a najednou má pocit, že se snad vrátil do jiné země. Co se to stalo, že všechno vypadá jinak než před dovolenou? Tento zážitek v těchto dnech čeká všechny Němce, kteří strávili pár týdnů mimo vlast. Vracejí se do země, která je naruby: ve všech možných médiích se diskutuje jen a jen o tématu, které až donedávna živořilo ve stínu údajně důležitějších problémů. Řeč je o tom, jestli Německo potřebuje jesle pro děti. A mnoho pozorovatelů si už dnes myslí, že právě téma rodinné politiky bude klíčové v příštích volbách do Spolkového sněmu.

Oblíbená paní Superwoman

Kdo si myslí, že největším překvapením současné německé politiky je to, že vůbec poprvé v dějinách Německa stojí v čele vlády žena, Angela Merkelová, ten se mýlí. Skutečným překvapením je totiž jiná žena. Jmenuje se Ursula von der Leyen, je křesťanskodemokratickou – tedy konzervativní – ministryní pro ženy, seniory, rodinu a mládež a ve své funkci zavádí do života nápady své sociálnědemokratické předchůdkyně. A ke všemu jí to prochází.

Paní von der Leyen (48) vystudovala ekonomiku i medicínu, úspěšně pracovala jako lékařka, a to pár let dokonce v USA. K tomu ale také porodila a vychovala neuvěřitelných sedm dětí. Paní ministryně navíc vždycky vypadá skvěle a má vždycky dobrou náladu. Je to zkrátka…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].