Je Pavel Bém úspěšný primátor hlavního města nebo ne? Mohl by být příkladem pro ostatní? Co tady po něm zbude, pokud nebude letos znovu zvolen? Na podobné bilanční úvahy přichází čas právě nyní. Minulý čtvrtek se ukázalo, že po doktoru Bémovi tady zůstane daleko víc než kapsáři v ulicích a rozestavěný obchvat kolem města. Připsal si na své konto plusy na zcela nečekaném poli. Jde o podporu pražské nezávislé kultury. Bémovi se podařilo nejen více než zdvojnásobit počet milionů na granty, ale také zásadně změnit systém jejich rozdělování.

Co bylo dříve skryté a nespravedlivé, je nyní otevřené a začíná se narovnávat. O rozdělování peněz konečně spolurozhodují nezávislí experti a kulturní scéna má díky institutu veřejných slyšení dokonalý přehled o tom, kdo kolik dostává a proč. Velká část chvály patří samozřejmě samotným umělcům, kteří dokázali svou angažovaností inspirovat primátora a tak změnit celý systém. Je to skvělý příklad správného fungování svobodné společnosti. Teď už jen, aby se „nakazili“ politici a umělci v dalších našich městech. Na řadě je Brno.

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte