0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře28. 5. 20058 minut

Schröder vyráží do bitvy

Chci, aby se Sociálně demokratická strana Německa (SPD) stala nejsilnější stranou, uvedl kancléř Gerhard Schröder v rozhovoru pro hamburský týdeník Die Zeit krátce po svém překvapivém prohlášení, že se chystá vyhlásit předčasné parlamentní volby. Zatímco rozhodnutí podstoupit riziko voleb vzbuzuje uznání, druhá kancléřova touha vyvolává spíše úsměv. Jeho strana na tom v tuto chvíli snad ani nemůže být hůře. Pravdou ale je, že Schröder umí překvapit, a tak německý zápas rozhodně není předem rozhodnutý.

Fotografie: Příští strojvůdce rudo-černé lokomotivy táhnoucí Evropu? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Příští strojvůdce rudo-černé lokomotivy táhnoucí Evropu? Foto Profimedia.cz / Corbis
Fotografie: Příští strojvůdce rudo-černé lokomotivy táhnoucí Evropu? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Chci, aby se Sociálně demokratická strana Německa (SPD) stala nejsilnější stranou, uvedl kancléř Gerhard Schröder v rozhovoru pro hamburský týdeník Die Zeit krátce po svém překvapivém prohlášení, že se chystá vyhlásit předčasné parlamentní volby. Zatímco rozhodnutí podstoupit riziko voleb vzbuzuje uznání, druhá kancléřova touha vyvolává spíše úsměv. Jeho strana na tom v tuto chvíli snad ani nemůže být hůře. Pravdou ale je, že Schröder umí překvapit, a tak německý zápas rozhodně není předem rozhodnutý.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Muž činu

Nynější situace rudo-zelené koalice v Berlíně je po prohraných volbách v Porýní-Vestfálsku skutečně zoufalá. Nejde jen o ztrátu letité bašty sociální demokracie, protože opozice svým vítězstvím rovněž zvýrazní svou už tak drtivou převahu v horní komoře parlamentu, kterou tvoří právě zástupci spolkových vlád. Přitom už v minulosti dokázala díky této převaze vetovat reformní projekty kabinetu Gerharda Schrödera. Totální blokádě by zabránilo jen to, že ve třech spolkových zemích vládnou křesťanští a sociální demokraté spolu. Kancléř si uvědomil, že toto rozložení sil zastaví veškeré reformní projekty jeho vlády. To posílí už tak nespokojené levicové křídlo ve straně, sociální demokracie bude navenek vystupovat nejednotně a volebnímu debaklu už nikdo nezabrání. Gerhard Schröder bude odsouzen k nečinnosti a octne se v roli pasivního pozorovatele. Ale to je role, která mu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc