Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Vzdělaný jako Číňan

Pekingská univerzita je sice mezi padesátkou nejprestižnějších škol světa, na chudém venkově ale dokončí základní vzdělání jen polovina dětí.

Jsme lidé osvobození komunismem, zpívá z plných plic špalír ušmudlaných dětí seřazených na dvorku základní školy v horské vesnici Fang na západě východočínské provincie Ťiang-si. Ve třídách visí obrazy Mao Ce-tunga a děti memorují marxistické texty z dvacet let starých učebnic.

Čínský ekonomický zázrak se zatím téhle vesnice ani nedotkl. O modernizaci školství, důrazu nově přeneseném z memorování na kreativitu a samostatné myšlení, nových barevných učebnicích, počítačích a zahraničních učitelích angličtiny se lidé na čínském venkově doslýchají jen z rádia či televize. Z rozpočtu centrální čínské vlády šlo totiž v roce 2004 do školství pouze 2,3 % hrubého domácího produktu. Podle statistiky UNESCO se tím Čína řadí na 145. místo na světě – za Ugandu. A třebaže se Pekingská univerzita v nedávno zveřejněném žebříčku zařadila mezi padesátku nejprestižnějších vzdělávacích ústavů světa, negramotnost v zemi rychle narůstá. Ubývá škol, učitelů i žáků. Podle humanitární organizace World Vision dnes ve venkovských oblastech západočínských provincií Ning-sia, Kan-su, Čching-chaj dokončí povinnou devítiletou docházku jen polovina dětí.

Past chudoby

Z vnějších zdí zmiňované školní budovy křičí bílým štětcem psané slogany – „Chlapci a dívky jsou rovnoprávní!&“…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte