Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovory

Je to těžké a je to na dlouho

GRIGORIJ ALEXEJEVIČ JAVLINSKIJ se narodil v roce 1952 v ukrajinském Lvově. Vystudoval Plechanovův institut národního hospodářství v Moskvě, na začátku 90. let byl místopředsedou vlády SSSR, pak se stal poradcem prezidenta Gorbačova. Je jedním z hlavních autorů neuskutečněného radikálního plánu „Program 500 dnů“, který usiloval o transformaci sovětských ekonomických a politických institucí. V letech 1985–91 byl členem KSSS, v roce 1993 spoluzakládal liberální pravicovou stranu „Jabloko“, jejímž je předsedou; v letech 1993–2003 byl poslancem ruského parlamentu, roku 1996 kandidoval na prezidenta. Je předsedou správní rady nevládního Centra pro ekonomický a politický výzkum v Moskvě, kritizuje současný stav Ruska a propaguje ekonomické reformy. Nedávno navštívil ČR jako host Fóra 2000.

mobrazek_2146.gif
mobrazek_2146.gif • Autor: Respekt

vobrazek_2146.jpeg
Fotografie: G. A. Javlinskij. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

RÁMEČEK

GRIGORIJ ALEXEJEVIČ JAVLINSKIJ se narodil v roce 1952 v ukrajinském Lvově. Vystudoval Plechanovův institut národního hospodářství v Moskvě, na začátku 90. let byl místopředsedou vlády SSSR, pak se stal poradcem prezidenta Gorbačova. Je jedním z hlavních autorů neuskutečněného radikálního plánu „Program 500 dnů“, který usiloval o transformaci sovětských ekonomických a politických institucí. V letech 1985–91 byl členem KSSS, v roce 1993 spoluzakládal liberální pravicovou stranu „Jabloko“, jejímž je předsedou; v letech 1993–2003 byl poslancem ruského parlamentu, roku 1996 kandidoval na prezidenta. Je předsedou správní rady nevládního Centra pro ekonomický a politický výzkum v Moskvě, kritizuje současný stav Ruska a propaguje ekonomické reformy. Nedávno navštívil ČR jako host Fóra 2000.

KONEC RÁMEČKU

Proč má prezident Putin v Rusku takovou podporu?

Za prvé neexistuje alternativa. Za druhé: po Jelcinovi se lidem u nás zdá skvělý každý politik, který normálně mluví a chodí. Za třetí: Putin velmi šikovně využívá sovětské kódy, které zůstaly lidem v hlavě. A těmi kódy vysílá různé signály. V tom mu pomáhají média: vytvořil například televizi, k níž neexistuje alternativa a na jejíž obrazovce se neustále objevuje.

Jaké kódy?

Tradice samoděržaví, paternalismu, předvádění síly a moci. Putin tvrdí, že…

v50.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte