Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Svět kolem

mobrazek_1880.gif
mobrazek_1880.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1880.jpeg
Fotografie: Morgan Tsvangirai. Foto EGP • Autor: Respekt

Morgan Tsvangirai, lídr opozice v Zimbabwe, je opět na svobodě. V pátek 15. října ho soud zprostil obvinění z velezrady, které se táhlo od počátku roku 2002, a byť Tsvangirai nebyl v oficiální vazbě, pouze v domácím vězení, stále se nad ním vznášel trest smrti. Nynější verdikt byl ve světovém tisku komentován jako poměrně překvapivý, neboť podle odůvodněně skeptických očekávání se dalo předpokládat, že diktátor Robert Mugabe prosadí svou vůli – rozuměj zásadní odpor vůči předsedovi Hnutí za demokratickou změnu – i vůči formálně nezávislému soudu. Nicméně soudce Paddington Garwe prohlásil Tsvangiraie za nevinného. Před soudní budovou v metropoli Harare již čekaly davy stoupenců demokratické opozice projevující nelíčenou radost. Promugabeovští ozbrojenci stáli hned vedle a tvářili se zapškle, leč podle zpráv médií pouze přihlíželi, ale nezasáhli. Tím snad končí kauza táhnoucí se od února 2002, kdy byl Tsvangirai na základě ne zcela jasné nahrávky z bezpečnostní videokamery obviněn z úmyslu konspirovat zavraždění prezidenta Mugabeho. Tento úmysl měl rozvíjet ve spolupráci s kanadským politickým konzultantem Ari Ben Menashem, jenž dříve pracoval právě pro Mugabeho. Je ovšem třeba dodat, že tím zdaleka nekončí temná etapa historie Zimbabwe, země, v níž má nyní téměř vše pod palcem Robert Mugabe. To je ovšem do značné míry věc mezinárodního tlaku. Nicméně proces, o jehož očekávání…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte