Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Putinovy zkušební balonky

Putin se rozhodl přitvrdit v boji s terorem. Vytvoří novou protiteroristickou agenturu a nové ministerstvo pro národnostní a regionální politiku. Šoku z Beslanu ale využije i pro další posílení státní moci. Kreml hodlá napříště jmenovat gubernátory a prezidenty národnostních republik a zrušit jednomandátové volební okruhy, díky kterým se ještě tu a tam dostali do parlamentu opoziční poslanci. Vyhrazuje si i právo udeřit proti terorismu kdekoli – tedy i za hranicemi Ruska.

Fotografie: Pomocí dekretů lze vládnout dlouho, ale nevede to k dobrým výsledkům. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Pomocí dekretů lze vládnout dlouho, ale nevede to k dobrým výsledkům. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Putin se rozhodl přitvrdit v boji s terorem. Vytvoří novou protiteroristickou agenturu a nové ministerstvo pro národnostní a regionální politiku. Šoku z Beslanu ale využije i pro další posílení státní moci. Kreml hodlá napříště jmenovat gubernátory a prezidenty národnostních republik a zrušit jednomandátové volební okruhy, díky kterým se ještě tu a tam dostali do parlamentu opoziční poslanci. Vyhrazuje si i právo udeřit proti terorismu kdekoli – tedy i za hranicemi Ruska.

Tisk, parlament, regiony

Negativní dopad Putinových návrhů je možné odhadnout již dnes. Zcela zapadají do postupné destrukce demokratického prostředí, kterou provádí od svého nástupu do funkce. Jen málokdo z nezávislých analytiků dnes popírá tvrzení, že od příchodu bývalého rozvědčíka do Kremlu došlo k významnému oslabení většiny ruských demokratických institucí.

Nejdříve byla pozornost Kremlu zaměřena na nezávislá média, která se mu téměř bez odporu podařilo ovládnout. Přímá cenzura sice v Rusku neexistuje, ale o to účinnější je autocenzura – majitelé médií totiž dobře vědí, že jim ministerstvo informací může celkem snadno odebrat licenci. Kreml ovšem dává přednost elegantnějšímu řešení a důležité televizní stanice, které formují veřejné mínění, ovládl přes státem vlastněné společnosti. To se stalo třeba v případě populární celostátní televize NTV, kterou převzal plynárenský kolos GAZPROM.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v39.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.