Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Evropská válka George Bushe

Rychle se blíží termín, kdy by měl Evropský soud rozhodnout o budoucnosti Microsoftu v Evropě a nepřímo i jinde ve světě. Na svém podzimním jednání by měl potvrdit nebo odmítnout obrovské sankce, které proti firmě Billa Gatese v březnu schválila Evropská komise. Monopolní praktiky tehdy Microsoftu vynesly pokutu půl miliardy euro a zákaz dosavadní obchodní strategie, válcující konkurenci. Evropský výnos byl ale důležitý i z dalšího důvodu: výrazně rozdělil dva nejvýznamnější hráče na poli globální antimonopolní politiky, a to Evropskou komisi a americké Ministerstvo spravedlnosti. Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti vyzdvihuje především přínos sankcí pro spotřebitele, zatímco američtí kolegové varují před nezamýšlenými negativními důsledky pro celý sektor informačních technologií. Především ale nejpřísnější antimonopolní postih v historii EU hodnotí spíš jako útok na americkou firmu než jako kroky směřující k ochraně spotřebitele.

Americké zájmy

Společnost Microsoft má za léta své existence jedny z nejbohatších zkušeností s antimonopolní administrativou, jaké si jen lze představit. Nejčastější typ nekalého chování Microsoftu získal tradiční modelovou strukturu. Skrze svůj monopol na trhu s operačními systémy, kde produkty Windows pokrývají přes 95 % trhu, Microsoft monopolizuje trhy s ostatními produkty. A to tak, že nový produkt zahrne do balíku Windows. Tím pádem ho ze dne na den začne používat přes 95 % uživatelů osobních…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte