mobrazek_797.gif
mobrazek_797.gif • Autor: Respekt

vobrazek_797.jpeg
Fotografie: Nesnesitelná lehkost lidovecké mravnosti. Foto Mediabanka / Getty images • Autor: Respekt

Česká vláda minulý týden schválila návrh ministra vnitra na legalizaci prostituce. Do dubna 2005 má Stanislav Gross předložit text zákona (sám si určil kratší lhůtu). Myšlenka je dobrá, ministra i vládu je třeba ocenit. Zatím však rozhodnutí nemá zásadní význam, ačkoli většina českých deníků o něm informovala jako o hotové věci. Bude-li kabinet za pár měsíců ještě vůbec existovat, Grossův zákon nemusí projít. „Nechceme, aby byl stát největším pasákem,“ argumentují lidovci, v parlamentu se k nim přidá řada občanských demokratů, komunistů i pár členů ČSSD, třeba ministr práce Zdeněk Škromach.

Mravní znepokojení, které v těchto politicích budí představa státu, jenž se konečně přestal tvářit, že prostitutky a prostituti v Česku tak nějak jsou i nejsou, kontrastuje s poklidným postojem k jinému Grossovu středečnímu návrhu – totiž aby stát hlídal, kolik cizinců se přihlásilo do jednoho bytu. Prý se tak předejde masové migraci slovenských Romů. Záměr je xenofobní (měli by se zkoumat ne-Češi) a navíc je výslovně namířen proti některým etnickým skupinám. Tady však zásadový odpor napříč stranami – natož u lidovců – nelze pozorovat. Zvláštní typ mravnosti.

Zabránit v páchání ničemností

Slogan „stát nesmí být pasák“ už patří do zlatého fondu KDU-ČSL, něco jako „třikrát a dost“, „válku drogám“ apod. Zní efektně a jako by…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte