mobrazek_559.gif
mobrazek_559.gif • Autor: Respekt

vobrazek_559.jpeg
Fotografie: Foto Lubomír Kotek • Autor: Respekt

Vo Van Ai je předseda Vietnamského výboru pro lidská práva, exilový mluvčí Sjednocené buddhistické církve, novinář, historik a básník. Narodil se v roce 1938 ve městě Hue v někdejším Jižním Vietnamu. V roce 1975 jej církev vyslala do ciziny, aby tam propagoval mír a sjednocení pro Vietnam. Po pádu Saigonu ho komunistický režim už nepustil zpět do země. Žije v Paříži. Letos 9. dubna převzal v Praze v zastoupení cenu Homo homini, jíž společnost Člověk v tísni ocenila tři pronásledované činitele vietnamské náboženské opozice.

Buddhističtí mniši Thich Huyen Quang, Thich Quang Do a katolický kněz Nguyen Van Ly obdrželi letošní cenu Homo homini. Co představují v rámci vietnamské opozice?

Dá se říci, že jsou špičkou opozičních proudů v zemi. Jsou známi i ve světě a zvláště oba mniši představují obdobný symbol boje za svobodu pro Vietnam, jako pro Kubu Oswaldo Payá nebo pro Barmu Aung Schan Su Ťij. Oba byli také nominováni na Nobelovu cenu míru.

Existuje ve Vietnamu i nenáboženská opozice?

Někteří reformní komunisté se odvážili vyrukovat s vlastními názory a začali hlásat myšlenku konce komunistického monopolu moci. Hovoří ale prakticky jen za sebe. Naproti tomu buddhismus je ve Vietnamu usazen už dva tisíce let a má tradici v tom smyslu, že se dává k dispozici v rámci boje za svobodu proti okupantům i za rovnoprávnost. Také proto má…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte